Tags

Featured Posts

Random Posts

Recent Posts

2014. október 29., szerda

Mennyire vagy intelligens?

 Írta: Szuhai Nóra

Általában gyakori, hogy külső és belső értékeinket összehasonlítgatjuk és párhuzamba állítjuk a többi emberével, különböző mérőszámokkal jellemezzük testünket és lelkünket. Gyakran elménk képességeit is hajlamosak vagyunk egy mérőszám fényében meghatározni. Általában mindenki tisztában van azzal, hogy mennyi az IQ-ja, és a környezetünkben lévő embereket is jellemezzük azzal, hogy mennyire tartjuk „intelligens”-nek őket.

De mi is az az intelligencia?


Mit jelent az IQ, és mit jelent az EQ, mi a szerepe az életünkben? Melyikből kell több, hogy sikeresek legyünk?
Alapvetően kétféle intelligenciáról beszélhetünk. Az IQ (intelligence quotient, azaz intelligenciahányados) értéke egy olyan viszonyító szám, ami meghatározza, hogy az adott illető pillanatnyi képességei mennyiben térnek el a hasonló korú emberek átlagos képességeitől. Ebből fakadóan nincs jó vagy rossz érték, csupán az átlagostól valamely irányban eltérő. Tehát mutatószám arra vonatkozóan, hogy a többi emberhez képest mekkora mennyiségű ismerettel, memóriával, gyors felfogóképességgel, logikai készséggel, stb. rendelkezünk.
Az IQ egyfajta adottság, amellyel bizonyos problémákat, feladatokat képesek vagyunk megoldani.

Ettől lényegesen eltér az EQ (érzelmi intelligencia)


Ez segít abban, hogy tudatában legyünk a saját érzelmeinknek és mások érzelmeinek is. Az EQ bocsátja rendelkezésünkre az empátiát, az együttérzést és a motivációt, valamint azt a képességet, hogy a fájdalomra illetve az örömre megfelelően tudjunk reagálni. Az EQ olyan képességek összefoglaló megnevezése, mint az önismeret, önmagunk ösztönzése, az indulataink féken tartása, hangulatváltozásaink kiegyensúlyozása, az empátia és a szociális kapcsolatteremtő képesség.
Ez a két tulajdonság bár nagyban különbözik, sok kapcsolódást mutat. Kísérletekkel azt is igazolni tudták tudósok, hogy az IQ eredményes működésének alapvető feltétele az EQ. Ha sérültek azok az agyi területek, amelyek segítségével érzünk, akkor gondolkodni is kevésbé hatékonyan tudunk. Ez a felismerés új alapokra helyezte az intelligencia vezető szerepét, mert bebizonyosodott, hogy a siker, a karrier, az egészséges kapcsolatok kialakítása mind a magán, mind az üzleti életben csak akkor eredményes, ha magas az érzelmi intelligenciánk.
Az érzelmi intelligencia két fő területe van: az intraperszonális (belső, mentális) és az interperszonális (emberi kapcsolatokban megnyilvánuló). Az első csoportba tartozik az öntudat, önismeret, motiváció és az önuralom, míg a másikba az empátia és a szociális képességek.

Az EQ-val és IQ-val kapcsolatban sok tévhit kering a köztudatban, ezek közül szemezgettünk ki néhányat.

  • Bizonyos népcsoportoknak, bőrszínűeknek magasabb vagy alacsonyabb az intelligenciája.
  • Az intelligenciáért nagymértékben, 70-80%-ban az öröklődés, és a fennmaradó részben a környezet határozza meg. (Nincs egységes álláspont az öröklődés százalékos arányának mértékét illetően, kb. ez az általánosan elfogadott nézet.)
  • A jelenlegi álláspont az, hogy az öröklődés mellett nagy jelentősége van annak, hogy valaki milyen környezetben él, hogy társai, iskolái stb. mennyire inspirálják, vagy fogják vissza, sokkal nagyobb mértékben határozza meg azt, miként fog teljesíteni az intelligenciateszteken.
  • A magas intelligencia magas műveltséget is takar.
  • Fogalmi meghatározását tekintve a kettőnek semmi köze nincs egymáshoz. Az persze igaz, hogy a magas IQ-val rendelkező emberek általában műveltebbek, mert könnyebben tanulnak, és talán jobban is érdekli őket az, hogy különféle, gyakorlatilag talán nem hasznos dolgokat elsajátítsanak.
  • A férfiaknak magasabb az IQ-ja, mint a nőknek.
Sem a nők sem a férfiak nem jobbak az IQ terén. A kognitív intelligencia tökéletesen egyénfüggő.
  • Sem az IQ, sem az EQ nem fejleszthető, velünk született képesség.
  • Jelenlegi tudásunk alapján az IQ csak kismértékben, az EQ viszont nagymértékben fejleszthető.
  • Az Emocionális intelligencia azt jelenti, hogy az érzelmeink vezérelnek minket.
  • Az EQ az érzelmeink megfelelő irányultságát és kezelését jelenti, nem azt, hogy csak az érzelmeinkre hagyatkozva cselekszünk.
  • A nőknek általában magasabb az EQ-ja, mint a férfiaknak.
  • Sem a nők sem a férfiak nem jobbak az EQ terén. Az érzelmi intelligencia tökéletesen egyénfüggő.


Nincsenek megjegyzések:
Írj megjegyzés

Szeretnél értesülni a legfrissebb hírekről?
Iratkozz fel hírlevelünkre! !